Miejsce w domu pomocy społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w miejscu zamieszkania.
Do domu pomocy kieruje się na podstawie pisemnego wniosku osoby ubiegającej się o skierowanie do domu, złożonego do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania. Za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego wniosek może zgłosić inna osoba fizyczna lub prawna, a także powiatowe centrum pomocy rodzinie lub ośrodek pomocy społecznej.
W przypadku osób ubezwłasnowolnionych całkowicie oraz małoletnich do takiego wniosku należy dołączyć postanowienie sądu opiekuńczego w przedmiocie udzielenia zezwolenia na skierowanie do domu pomocy społecznej.
Decyzję o skierowaniu danej osoby do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu wydaje organ gminy (ośrodek pomocy społecznej) właściwy dla tej osoby ze względu na jej miejsce zamieszkania.
Na tej podstawie decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom lub Starosta Powiatu (z upoważnienia Starosty - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wejherowie) prowadzącego dom pomocy społecznej.